تابلو ایستگاه قطار شهری

5/5 - (1 امتیاز)

اگر می‌خواهید در مورد تابلو ایستگاه قطار شهری اطلاعاتی کسب کنید به شما پیشنهاد می‌کنیم این مطلب از سایت مرسی تست را مطالعه فرمایید.

معرفی تابلو ایستگاه قطار شهری

تابلو ایستگاه قطار شهری یکی از ابزارهای مهم در سیستم حمل و نقل عمومی در شهرهای بزرگ به حساب می‌آید. این تابلو ترافیکی از دست تابلوهای اخباری یا آگاهی دهنده می‌باشد، که شامل اطلاعات مفیدی از جمله نام ایستگاه، خطوط قطار، زمان راه‌اندازی، مقصد، وضعیت حرکت قطار و مسیر قطارها می‌باشد.

این تابلوها در ایستگاه‌های قطار شهری مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین ممکن است اطلاعاتی در مورد روزهای عملکرد و ساعت رفت و آمد را به مسافران ارائه دهد.

یکی از هدف‌های نصب این تابلو بهبود کیفیت خدمات حمل و نقل عمومی و راحتی مسافران می‌باشد. شما می‌توانید تصویر این تابلو را در زیر مشاهده کنید.

تابلو ایستگاه قطار شهری

این تابلوها از دست تابلوهای اخباری یا آگاهی دهنده می‌باشد که به شکل مستطیل ایستاده بر روی ضلع کوچک‌تر است و رنگ استفاده شده در این تابلو به رنگ زرد می‌باشد.

کاربرد تابلوی ایستگاه قطارشهری

همانطور که قبلاً گفتیم تابلوی ایستگاه قطار شهری برای راحتی مسافران و بهبود امنیت و کیفیت خدمات حمل و نقل عمومی مورد استفاده قرار می‌گیرد. ما در زیر اطلاعاتی که در این تابلو آمده است را به صورت مفصل برای شما معرفی خواهیم کرد.

نام ایستگاه: این اطلاعات به مسافران کمک خواهد کرد تا به راحتی بتوانند محل مقصد خود را شناسایی کرده. نام ایستگاه باید با حروف بزرگ و بسیار واضح و خوانا بر روی این گونه تابلوها نوشته شود.

خطوط قطار: این اطلاعات شامل نام خطوط قطار، شماره خطوط و رنگ آنها می‌باشد. این اطلاعات به مسافران کمک می‌کند تا به راحتی بتوانند خط قطار مورد نظر خود را شناسایی کرده.

زمان راه‌اندازی: این اطلاعات شامل زمان شروع حرکت قطارها از ایستگاه می‌باشد. در مورد ایستگاه‌هایی که خطوط مختلفی از آنها عبور می‌کنند، باید زمان راه‌اندازی هر خط را نوشت تا مسافران به راحتی بتوانند خط مورد نظر خود را پیدا کنند.

مقصد: این اطلاعات شامل نام مقصد و شماره پلتفرم می‌باشد. همچنین به مسافران کمک خواهد کرد تا به راحتی بتوانند مکان مقصد مورد نظر خود را شناسایی کنند و به سمت آن حرکت نمایند.

وضعیت حرکت قطارها: این اطلاعات شامل وضعیت در حال حاضر قطار می‌باشد. مثلاً در حال حاضر قطار تاخیر دارد، در حال حرکت است یا منتظر فرایند دیگری می‌باشد. همچنین این اطلاعات به مسافران کمک می‌کنند تا به راحتی بتوانند وضعیت قطار را درک نمایند و به شکل مناسبی برای سفر خود برنامه‌ریزی کنند.

مسیر قطار: این اطلاعات شامل مسیر قطار می‌باشد. برخی ایستگاه‌ها به دلیل عبور خطوط قطارهای مختلف از آن باید مسیرهای هر خط مشخص شود، در نتیجه این اطلاعات به مسافران کمک می‌کنند تا به راحتی مسیر قطار را درک کنند و بتوانند به آن دسترسی داشته باشند.

تابلو ایستگاه قطار شهری با توجه به تکنولوژی روزمره به روز رسانی می‌گردد و معمولاً از تجهیزات الکترونیکی برای این تابلوها استفاده می‌شود تا به راحتی هرگونه تغییرات و اطلاعات روی آن درج گردد و مسافران به راحتی بتوانند به سفر خود ادامه دهند.

اکنون که با تابلو ایستگاه قطار شهری آشنا شدید نوبت به حل نمونه سوالات آیین نامه می‌باشد ما در زیر به برخی از این سوالات که مرتبط با این مبحث می‌باشد اشاره کرده‌ایم:

سوال ۱ – مفهوم تابلوی زیر در کدام یک از گزینه‌ها صحیح می‌باشد؟

  1. تابلو ایستگاه قطار شهری
  2. تابلو تقاطع راه آهن
  3. تابلو تقاطع مسیر قطار شهری
  4. تابلو تقاطع راه آهن بدون راهبند

پاسخ صحیح گزینه ۱

سوال ۲ – تابلو ایستگاه قطار شهری جز کدام یک از تابلوهای راهنمایی و رانندگی می‌باشد؟

  1. تابلوهای انتظامی یا بازدارنده
  2. تابلوهای اخطاری یا هشدار دهنده
  3. تابلوهای اخباری یا آگاهی دهنده
  4. تابلوهای راهنمای مسیر

پاسخ صحیح گزینه ۳

امیدواریم این مطلب در مورد تابلو ایستگاه قطار شهری برای شما داوطلبان آزمون آیین نامه مفید باشد. همچنین شما می‌توانید با مراجعه به دیگر بخش‌های این سایت مطالب بیشتری در مورد سایر تابلوهای راهنمایی و رانندگی دریافت کنید و سوالات مربوط به هر یک از آنها را در پایان هر مطلب مطالعه فرمایید.

همچنین می‌توانید با مراجعه به لینک دانلود واقع در همین صفحه نسبت به دانلود نمونه سوالات آیین نامه اقدام فرمایید و قبل از آزمون آیین نامه خود آنها را مرور کنید. این سوالات می‌تواند شانس موفقیت شما در آزمون‌های آیین نامه را بسیار بالا ببرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *