تابلو آزاد راه

5/5 - (2 امتیاز)

تابلو آزاد راه به چه شکلی می‌باشد؟ اگر می‌خواهید پیرامون این سوال اطلاعاتی کسب کنید به شما پیشنهاد می‌کنیم مطالب زیر از سایت مرسی تست را مطالعه فرمایید.

تابلو آزاد راه

اسم آزادراه‌ها به این معابر به این دلیل تعلق گرفته است که هیچ نقطه دسترسی محدودی برای ورود به آن وجود ندارد و شما می‌توانید از هر مکانی وارد آن شوید.

آزادراه‌ها قوانین مربوط به خود را دارا هستند که با علائم راهنمایی و رانندگی در کناره‌ها یا به صورت بالاسری نصب می‌گردند. علائم ترافیکی از جمله حداکثر و حداقل سرعت، تابلوهای راهنمایی و رانندگی جهت نما و نشان دهنده‌های مسیر در آزادراه‌ها بسیار استفاده می‌شوند تا رانندگان در حین رانندگی از امنیت بالایی برخوردار باشند.

تابلو آزاد راه از جمله تابلوهای آگاهی دهنده می‌باشد که به راننده اطلاع می‌دهد شما وارد یک آزادراه شده‌اید و راننده در حین رانندگی در آزادراه‌ها باید به علائم و تابلوهایی که در مسیر خود وجود دارد توجه بسیار زیادی کند، از جمله تابلوهای راهنمای مسیر تابلوهای، تابلوهای محدودیت‌های سرعت و ….

آزادراه‌ها قوانین مربوط به خود را دارند که این تابلوها در کناره‌های آزادراه‌ها و به صورت بالاسری نصب می‌شوند تا رانندگان از امنیت بیشتری در حین رانندگی برخوردار باشند.

در شکل زیر شما تابلوی مربوط به آزادراه را مشاهده می‌کنید که به صورت مربعی شکل می‌باشد و پس زمینه آبی رنگی دارد و یک تصویری که نشان دهنده آزادراه هست به رنگ سفید در پس زمینه آبی قرار گرفته است.

تابلو آزاد راه

در مقابل تابلوی آزادراه، تابلوی پایان آزادراه وجود دارد، که اگر از نظر ویژگی‌های ظاهری و شکل هندسی این دو تابلوها را با هم مقایسه کنیم دقیقاً مشابه یکدیگر می‌باشند با این تفاوت که در تابلوی پایان آزاد راه یک خط مورب قرمز رنگی بر روی تصویر آن کشیده شده است که این نشان دهنده پایان آزادراه می‌باشد.

شما در تصویر زیر شکل این تابلو را مشاهده می‌کنید و می‌توانید تفاوت آن با تابلوی آزاد راه را درک کنید.

تابلو آزاد راه

از جمله تابلوهای دیگر در آزادراه‌ها

تابلوی خروج از آزادراه ۱۰۰ متر: تابلوی خروجی از آزادراه ۱۰۰ متر یکی از تجهیزات ترافیکی می‌باشد، که به رانندگان اطلاع می‌دهد ۱۰۰ متر با خروجی آزادراه فاصله دارند و بسیار نزدیک می‌باشد.

از این رو رانندگان باید بسیار مراقب باشند تا خروجی آزادراه را از دست ندهند و با دیدن این تابلو راهنمای خود را روشن کنند تا دیگر خودروها از تصمیم راننده آگاه گردند.

هنگامی که برای خروج از آزادراه آماده می‌شوید باید حداقل ۵ ثانیه قبل از رسیدن به خروجی علامت دهید. وقتی در جاده برف یا باران وجود داشته باشد باید میزان سرعت خود را به نصف کاهش دهید.

نگران نباشید اگر این خروجی را از دست داده دوباره شانس بازگشت به خروجی در راه را پیش رو خواهید داشت، فقط قبل از رسیدن به این خروجی باید زودتر اقدامات لازم را انجام دهید و به صورت ناگهانی نپیچید که بسیار خطرناک و خطرآفرین می‌باشد.

تابلوی خروج از آزادراه ۲۰۰ متر: این تابلو به رانندگان اطلاع می‌دهد که ۲۰۰ متر دیگر با خروجی آزادراه فاصله دارند و خروجی در نزدیکی آنها می‌باشد و اگر دیرتر تصمیم بگیرند ممکن است این خروجی را از دست بدهند.

در صورتی که می‌خواهید از خروجی آزادراه خارج شوید به صورت آهسته و با زدن چراغ راهنما به لاین مورد نظر خود نزدیک شوید و تصمیمات بعدی را انجام دهید.

اگر در پشت سر شما وسایل نقلیه‌ای در حال حرکت می‌باشند، نباید سرعت خود را سریعاً کاهش داده و همواره سعی کنید در همه محورها به علامت‌های خروج سمت راست و علامت‌های گردش توجه داشته باشید.

وقتی که به خروجی نزدیک می‌شوید در سمت راست خطی به نام خط کاهش سرعت وجود دارد سعی کنید در این خط قرار گرفته و سرعت خود را کاهش دهید.

این تابلو برای ایجاد امنیت در آزاد راه هد بسیار ضروری می‌باشد از این رو سعی کنید تا به صورت ناگهانی نپیچید چرا که ممکن است باعث تصادفات جاده‌ای و به بار آمدن خسارت‌های ناگوار به انسان و وسایل نقلیه گردد.

تابلوی خروجی از آزادراه ۳۰۰ متر: این تابلو به رانندگان اطلاع می‌دهد که تا خروجی آزاد را ۳۰۰ متر دیگر باقی مانده است و از الان باید به فکر تصمیمات بعدی باشید که می‌خواهید از آزادراه خارج شوید یا نه.

جهت دریافت نمونه سوالات آیین نامه پیرامون مبحث آزادراه‌ها و تابلوهای آن می‌توانید به اینک موجود در همین بخش مراجعه فرمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *