اگر هنگام رانندگی در آزادراه تایر خودرو پنچر شود چه باید کرد

5/5 - (1 امتیاز)

اگر هنگام رانندگی در آزادراه تایر خودرو پنچر شود چه باید کرد؟ این یکی از نمونه سوالات آیین نامه می‌باشد که جهت دریافت پاسخ آن می‌توانید به مطلب زیر از سایت مرسی تست مراجعه فرمایید.

اگر هنگام رانندگی در آزادراه تایر خودرو پنچر شود چه باید کرد؟

  1. باید در همان محل توقف کرد
  2. باید در خط اضطراری توقف کرد
  3. می‌توان بین خطوط عبوری آزادراه توقف کرد
  4. گزینه‌های ۱ و ۳

پاسخ صحیح گزینه ۲ یعنی باید در خط اضطراری توقف کرد، می‌باشد.

اگر تایر خودرو پنچر شود، در سرعت‌های بالا چه باید؟

پنچر شدن و ترکیدن لاستیک خودرو چیز عجیبی نیست و ممکن است برای هر کسی رخ دهد اما مسئله مهم این است که اگر این اتفاق رخ داد و ما با سرعت بالا در حال حرکت بودیم و مجبور بودیم که به مسیر ادامه دهیم برای کاهش خطرات چه کاری باید بکنیم.

ما در مقاله سعی کردیم که روی موضوع پنچری لاستیک و علت‌های آن تمرکز کنیم پس در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

علت پنچری لاستیک در خودروها چیست؟

قبل از اینکه علت پنچری لاستیک خودروها را بررسی کنیم، این نکته را بدانید که رانندگی با تایرهای پنچر کار درستی نمی‌باشد، و وقتی که لاستیک خودرو پنچر شد ایمنی سرنشینان در خطر است و حرکت به سمت تعمیرگاه برای رفع پنچری کار درستی نمی‌باشد.

در این صورت بهترین تصمیم پارک کردن خودرو در کنار جاده و تعویض لاستیک است. حال در زیر ما به علت‌های لاستیک خودرو می‌پردازیم:

گاهی اوقات در فصل‌های گرم سال مانند تابستان فشار داخل لاستیک‌ها بسیار زیاد می‌شود و باعث گرم شدن و بالا رفتن دمای لاستیک می‌شود.

گرما باعث پنچری و یا ترکیدن لاستیک‌ها می‌شود، برخی از خودروها مجهز به دستگاه سیستم اعلام فشار در لاستیک‌ها می‌باشند که راننده با استفاده از آن می‌تواند فشار لاستیک را مورد ارزیابی قرار دهد و از سلامت لاستیک‌های خود اطمینان کسب کند.

اگر به لاستیک‌های خودروی خود دقت کرده باشید روی آن آجی قرار دارد که به مرور زمان در اثر اصطکاک با سطح جاده دچار سایدگی می‌شود که این سایدگی یکی از علت‌های پنچری خودرو می‌باشد.

افرادی که با سرعت‌های بسیار زیادی رانندگی می‌کنند و ترمزهای ناگهانی و شدید می‌گیرند، لاستیک خودروی آنها بیشتر در معرض پنچری قرار می‌گیرد.

یکی دیگر از دلایل پنچری لاستیک شرایط بد جاده‌ها می‌باشد. برای مثال آسفالت‌های نامناسب خیابان‌ها، چاله ها و گودال‌های موجود در خیابان، فرو رفتن اشیای تیز و برنده به داخل لاستیک خودرو، دلایلی هستند که باعث پنچری لاستیک‌ها می‌شوند.

تنظیم نبودن زاویه چرخ‌های خودرو و انحراف آن به سوی داخل یا خارج نیز یکی دیگر از دلایلی است که باعث پنجره لاستیک‌ها می‌شود، در این صورت باید از نصب اصولی لاستیک‌های خودروی خود اطمینان کسب کنید.

اگر لاستیک‌های خودرو دچار گرما یا خیس شوند بیشتر مستعد پنچر شدن قرار می‌گیرند. چون اشیا تیز و برنده راحت‌تر می‌توانند به آن نفوذ کنند.

از لاستیک‌ها و رینگ‌های مناسب خودروی خود استفاده کرده و به صورت ماهیانه باد چرخ‌های آن را بررسی کنید.

لاستیک‌های خودروی خود را طبق دستورالعملی که شرکت تولید کننده آن روی دفترچه راهنمای آن توضیح داده شده است باد کنید.

وقتی باد لاستیک‌های خودرو از حد طبیعی کمتر باشد زودتر دچار گرما می‌شود و احتمال پنچری آن بالا می‌رود.

علامت‌های لاستیک پنچر چیست؟

پنچر شدن لاستیک در خودروها نشانه‌ها و علامت‌هایی دارد که شما اگر متوجه آن بشوید زودتر می‌توانید نسبت به پنچرگیری آن اقدام نمایید، از جمله:

  • سفت شدن فرمان خودرو
  • لرزش لاستیک
  • انحراف خودرو

صدمات ناشی از حرکت با لاستیک پنچر چیست؟

رانندگی کردن با لاستیک پنچر خطرات بسیار زیادی خواهد داشت و می‌تواند باعث آسیب و صدمه به دیگر قطعات خودرو شود.

اما بسیاری از رانندگان این موضوع را در نظر نمی‌گیرند و باعث به خطر افتادن جان خود و سرنشینان خودرو می‌شوند و هم از نظر مالی نیز باید هزینه‌های بیشتری را خرج کنند. صدماتی که لاستیک پنچر می‌تواند به خودروی شما وارد کند را به صورت زیر آورده‌ایم:

مقاومت لاستیک پنچر نسبت به گرما بسیار کاهش می‌یابد و در صورت رانندگی‌های طولانی مدت ممکن است باعث انفجار لاستیک شود.

رانندگی با لاستیک پنچر باعث از بین رفتن آج و نوارهای فولادی درون لاستیک می‌شود و اگر این اتفاق بیفتد باید تایرهای خودرو را عوض کنید و دیگر قابل تعمیر نمی‌باشند.

لاستیک‌های پنچر به راحتی به قسمت رینگ ماشین نیز آسیب می‌زنند و باعث چرخیدن و خمیده شدن آنها می‌گردند.

سیستم جلوبندی خودرو و چرخ‌های ماشین همه به یکدیگر متصل می‌باشند و در صورتی که با لاستیک پنچر رانندگی کنید سیستم بلبرینگ خودرو، تعلیق و فنربندی نیز دچار مشکلاتی خواهند شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *