الکل و مواد مخدر بر کدام یک از موارد زیر تاثیر منفی می گذارد

5/5 - (1 امتیاز)

یکی از نمونه سوالات آیین نامه به این صورت مطرح شده است: الکل و مواد مخدر بر کدام یک از موارد زیر تاثیر منفی می گذارد؟ که در ادامه پاسخ آن را بیابید.

الکل و مواد مخدر بر کدام یک از موارد زیر تاثیر منفی می گذارد؟

 1. توانایی ذهنی، هوشیاری و دید
 2. تشخیص موقعیت های خطرناک
 3. تمرکز و کنترل سرعت
 4. تمام موارد

پاسخ صحیح گزینه ی ۴ یعنی تمام وارد، می باشد.

الکل و مواد مخدر بر کدام یک از موارد تاثیر می گذارد؟

الکل سریعا جذب خون می شود و در تمام بدن به حرکت در می آید و روی توانایی ذهنی، هوشیاری و دید انسان تاثیر می گذارد و آن را کاهش می دهد. هم چنین از دیگر تاثیرات آن را می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کنترل سرعت خودرو
 • توانایی کنترل فرمان خودرو
 • رعایت فاصله طولی ایمن با کنار جاده و سایر خودرو ها
 • توجه به چراغ های راهنما، عابرین پیاده و خطرات احتمالی
 • تمرکز بر روی رانندگی
 • بیدار ماندن و هوشیاری در طول رانندگی
 • تشخیص موقعیتهای خطرناک
 • رعایت سرعت مناسب برای واکنش و عکس العمل نسبت به خطرات

این موارد را نیز می توانید در صفحات ۸۵ و ۸۶ کتاب آیین نامه ی راهنمایی و رانندگی بیابید.

شاید تا به حال این تصور را شنیده باشید که مصرف الکل و مواد مخدر برای یک بار، آسیبی به بدن وارد نمی کند و بسیاری از افراد با همین تصور اقدام به مصرف آن ها می کنند. اما آیا این حرف درستی می باشد؟

تاثیر مواد مخدر و الکل بر سیستم مغز و عصبی امری است که ثابت شده است. تاثیرات منفی زیادی را به وجود می آورد.

با توجه به زیاد شدن أنواع مواد مخدر صنعتی، داشتن اطلاع کافی در این زمینه به خصوص برای جوانان و نوجوانان بسیار مهم می باشد. مصرف زیاد این مواد علاوه بر اینکه بر سیستم مغز و عصبی تاثیر گذار است، هم چنین باعث ایجاد اعتیاد نیز می شود و در صورت ابتلا به اعتیاد راه رهایی از آن دیگر راحت نخواهد بود.

اما اینکه مصرف این مواد چه تاثیراتی را روی بدن می گذارد؟ از جمله سوالاتی است که در ادامه ی این مطلب از سایت مرسی تست پاسخ داده شده است. پس با ما همراه باشید.

بر أساس تحقیقات صورت گرفته، مصرف مواد مخدر و مشروبات الکلی تاثیرات منفی را روی مغز و سیستم عصبی می گذارد و باعث ایجاد مشکلات روانی از جمله: اختلالات خلقی، اختلال شخصیت اجتماعی، اختلال اضطرابی، خودکشی و … می شود.

مصرف الکل و اختلالات شخصیتی ضد اجتماعی

این یک از مهم ترین تاثیرات روانی این مواد می باشد و در افرادی که با سوء مصرف الکل مواجه هستند، بیشتر دیده شده است. البته شاید بتوان گفت که شواهدی نیز وجود دارد که خلاف آن را ثابت کرده است.

مصرف الکل و ایجاد اختلالات خلقی

مصرف الکل باعث ایجاد افسردگی می شود که این موضوع بیشتر در زنان می باشد. به طوری که تحقیقات نشان می دهد زنانی که با سوء مصرف الکل در خانواده روبرو هستند، بیشتر دچار این اختلال می شوند.

به طوری که این افسردگی ممکن است تا مدت ها بعد از مصرف این مواد باقی بماند و نیاز به مصرف های دارویی داشته باشد.

هم چنین برخی از افرادی که دارای اختلال دو قطبی هستند، نیز برای خود درمانی از این مواد استفاده می کنند. این افراد در مایع مغزی نخاعی خود، غلظت دوپامین و گاما آمینوبوتیریک کمی دارند.

مصرف الکل و اختلالات اضطرابی

گاهی أوقات تاثیرات این مصرف ها به فراموشی سپرده می شود. به طوری که بسیاری از افراد برای رهایی از استرس و اضطراب، این مواد را مصرف می کنند و نمی دانند که بیشتر مصرف کنندگان این مواد در معرض ابتلا به اضطراب می باشند. برای مثال اختلالاتی مانند فوبیا و پانیک از جمله ی این موارد می باشد.

احتمال خودکشی در اثر سوء مصرف الکل و مواد مخدر

یکی از بدترین و خطرناک ترین موارد تاثیرات سوء مصرف در الکل و مواد مخدر، خودکشی مخصوصا در افراد جوان می باشد. طبق آمار گرفته شده افرادی که این مواد را مصرف می کنند، ۱۰ تا ۱۵ درصد احتمال خودکشی در آن ها بالا می رود.

البته شاید بیشتر از این مقدار نیز باشد چون آمار اعلام شده دقیق نبوده و دسترسی به آن کار مشکلی می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *