معنی تابلوهای راهنمایی و رانندگی

5/5 - (1 امتیاز)

سایت مرسی تست، با تهیه ی منبع کامل و جامع از نمونه سوالات آیین نامه و معرفی معنی تابلوهای راهنمایی و رانندگی خدمت بزرگی را به شما داوطلبان گرامی عرضه کرده است.

معنی تابلوهای راهنمایی و رانندگی

با توجه به اینکه تابلو ها و علائم راهنمایی و رانندگی بخش اعظمی از مطالب و سوالات را در آزمون آیین نامه از جمله آزمون آیین نامه اصلی و آزمون آیین نامه مقدماتی در بر دارد، در این مطلب سعی کرده‌ ایم که شما را با معنی اینگونه تابلو های راهنمایی و رانندگی بیشتر آشنا کنیم.

انواع تابلو های راهنمایی و رانندگی

به طور کلی می‌توان گفت بر اساس نوع مفهوم یا عملی که تابلو بیان می‌ کند می‌ توان آنها را در چهار دسته کلی تقسیم بندی کرد تابلو هایی که جنبه خبری دارند یا تابلو هایی که فرد را موظف به انجام کاری می‌ کنند.

  • تابلوهای انتظامی: به معنای ممنوعیت در انجام کاری است.
  • تابلوهای اخطاری: این تابلوها خطر پیش رو را هشدار داده.
  • تابلوهای اخطاری: شرایط راه را برای رانندگان بازگو می‌ کند.
  • تابلوهای محلی: مرز و جهت جاده‌ها را نمایان می‌ کند.

در ادامه این مطلب با این تابلوها بیشتر آشنا خواهیم شد و راه‌ های گوناگونی را برای شناخت بهتر شما با آنها بیان میکنیم و مثالی از هر کدام می‌ آوریم.

تابلو های راهنمایی و رانندگی انتظامی چیست؟

این تابلو ها منع کاری را می‌ رساند آنها را می‌ بینیم متوجه می‌ شویم که باید از انجام کاری خودداری کنیم اما چگونه می‌ توانیم این تابلو ها را بشناسیم؟ انواع گوناگونی برای این تابلو ها وجود دارد که ما در زیر مختصری از آن را بیان می‌ کنیم.

همانطور که قبلاً اشاره کردیم این تابلو ها منع کاری را می‌رساند که دارای علائمی از جمله دایره‌ای شکل هستند و نوار قرمزی در حاشیه دارند، که با نگاه کردن به وسط آنها متوجه می‌شویم که چه کاری را نباید انجام دهیم.

معنی تابلوهای راهنمایی و رانندگی

تابلوی سبقت ممنوع

از جمله تابلوهای دیگری که وجود دارند تابلو های دایره‌ای شکلی هستند که دارای پس زمینه آبی و بدون نوار حاشیه‌ای قرمز هستند. این تابلوها نشان می‌دهند که انجام یک کاری مجاز خواهد بود، گاهی اوقات مجاز بودن را به یک چیز خاص محدود می‌کنند، مثلاً تابلوی فقط گردش به راست مجاز می‌باشد.

معنی تابلوهای راهنمایی و رانندگی

تابلوی حداقل سرعت ۳۰ کیلومتر

معنی تابلوهای راهنمایی و رانندگی

تابلوی فقط گردش به چپ مجاز است

معنی تابلوهای راهنمایی و رانندگی

تابلوی فقط عبور به چپ مجاز است

نوع دیگری از تابلوها که می‌توانیم به آن اشاره کنیم تابلوهای حق تقدم هستند و یا تابلوهای انتظامی که در دو دسته بالا قرار نمی‌گیرد. ما در اینجا علائم حق تقدم را معرفی خواهیم کرد. تابلوی اصلی حق تقدم به صورت مثلثی شکل هست که روی راس نشسته است اما گاهی اوقات علائم دیگری وجود دارد که برای این منظور در تقاطع‌ها قرار می‌گیرند.

معنی تابلوهای راهنمایی و رانندگی

رعایت حق تقدم

معنی تابلوهای راهنمایی و رانندگی

تابلوی خیابان اصلی

معنی تابلوهای راهنمایی و رانندگی

تابلوی ایست

نوع دیگری از تابلوها که می‌خواهیم به معرفی آنها بپردازیم تابلوهای اخطاری هستند، که همان گونه که از اسمشان پیداست خطری را به ما هشدار می‌دهند این تابلوها در قوانین راهنمایی و رانندگی راننده را منظم می‌سازد که کاری را انجام ندهد و راننده با دیدن این تابلو خود را برای جلوگیری از خطر پیش رو آماده می‌کند. برای مثال با مشاهده تابلوی دست‌انداز سرعت خودرو را کم می‌کنیم برای اینکه خودرو را از وقوع صدمه به خود دور کنیم. این تابلوها به صورت مثلث شکل و دارای نوار حاشیه قرمز هستند.

معنی تابلوهای راهنمایی و رانندگی

تابلوی دست انداز

راه از چپ باریک میشود

تابلوی راه از چپ باریک می‌شود

نوع دیگری از تابلوها وجود دارد با نام تابلوهای اخباری، این تابلوها در راهنمای مسیر کاربرد بسیار دارد و اماکن و خدمات را نمایان می‌کنند، این تابلوها قالب به صورت مستطیل شکل هستند.

آزادراه

تابلوی آزادراه

ایستگاه اتوبوس

تابلوی ایستگاه اتوبوس

پارک سوار

تابلوی پارک سوار

از جمله نمونه دیگری از تابلوها که می‌توان به آن اشاره کرد تابلوهای محلی هستند، به عبارت دیگر این تابلوها مرز و مسیر جاده را مطرح می‌کنند یا در واقع جریان‌های همگرا یا جدا کننده‌های مسیر را مشخص می‌کند. این تابلوها می‌توانند کمک زیادی به خارج نشدن از محدوده جاده در شب داشته باشند، که به رانندگان این امکان را می‌دهند که با شناخت بهتر مسیر از فاصله دورتر عکس العمل مناسب‌تری را از خود نمایان کنند.

جریان همگرا

تابلوی جریان همگرا

حاشیه نمای چپ

تابلوی حاشیه نمای چپ

حاشیه و جهت نما به چپ

تابلوی حاشیه و جهت نما به چپ

حاشیه و جهت نما به راست

تابلوی حاشیه و جهت نما به راست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *