عوامل افزایش مسیر توقف

5/5 - (1 امتیاز)

عوامل افزایش مسیر توقف چه می باشد؟ این یکی از نمونه سوالات آیین نامه می باشد که شما می توانید پاسخ آن را در ادامه ی همین مطلب مشاهده کنید.

عوامل افزایش مسیر توقف و بروز حادثه و تصادفات چه می باشد؟

  1. عدم دقت در رانندگی
  2. عدم استفاده از کلاه کاسکت
  3. خرابی و نقص ترمز
  4. حرکت با دنده ی خلاص

پاسخ صحیح گزینه ی ۳ یعنی حرکت با دنده ی خلاص، می باشد.

رانندگی در شرایط مختلف، نیازمند لوازم و تکنیک های خاص خود می باشد. به همین دلیل وجود لوازم متعدد شاید یکی از مهم ترین لوازم سفر باشد، اما اعتراف بسیاری از بزرگان حرفه ای اتومبیل رانی، می گویند نوع رانندگی است که به عنوان مهم ترین عامل و موفقیت در ادامه ی حرکت اتومبیل می باشد.

البته عوامل دیگری وجود دارند که دست به دست هم داده و یک راننده را به راننده ای حرفه ای تبدیل می کنند، از جمله جسارت و روحیه ی مبازه طلبی، دقت، مهارت و آگاهی از فنون و تکنیک های رانندگی.

علاوه بر این موارد هم چنین اطلاع از خصوصیات اتومبیل و عکس العمل آن در شرایط گوناگون و نکات فنی خودرو نیز بسیار مهم و تعیین کننده می باشد.

ما در سایت مرسی تست سعی داریم در مورد تکنیک های رانندگی در شرایط خاص و عوامل افزایش مسیر توقف صحبت کنیم. پس با ما همراه باشید.

فاصله ی توقف چیست؟ اگر راننده در حین حرکت متوجه خطری در روبروی خود شود و سعی کند اتومبیل را متوقف سازد، به فاصله ای که خودرو از زمان تشخیص خطر تا زمانی که به طور کامل متوقف شود، طی می کند را فاصله ی توقف می نامند.

به عبارت دیگر این فاصله از دو قسمت جدا تشکیل شده است که شامل فاصله ی واکنش و فاصله ی ترمز می باشد.

پس داریم فاصله ی توقف = فاصله ی واکنش + فاصله ی ترمز

حال اگر بخواهیم تعریفی از فاصله ی واکنس و فاصله ی ترمز ارایه دهیم، به صورت زیر بیان می گردد:

فاصله ی واکنش: فاصله ای که راننده از زمان تشخیص خطر تا وقتی که پای خود را روی ترمز بگذارد، اتومبیل طی می کند را فاصله ی واکنش می گویند. این فاصله تحت تاثیر دو عامل می باشد به نام های زمان واکنش و سرعت.

زمان واکنش: عوامل مختلفی بر زمان واکنش شما تاثیر گذار است. اگر شما راننده ای با تجربه بوده و آماده ی اقدام باشید، زمان واکنش شما کم تر می شود. مصرف برخی از داروها، الکل، مواد مخدر و خستگی این زمان را می تواند بیشتر کند.

سرعت: فاصله ی واکنش متناسب با سرعت متغیر است. برای مثال با دو برابر شدن سرعت، فاصله ی واکنش نیز دو برابر می شود و با چهار برابر شدن سرعت، فاصله ی واکنش نیز چهار برابر خواهد شد.

فاصله ی ترمز: فاصله ای که خودرو از زمان فشار دادن ترمز تا لحظه ی توقف کامل، طی می کند را فاصله ی ترمز می گویند. عوامل متعددی بر فاصله ی ترمز تاثیر گذار است از جمله:

شرایط جاده ای: بهترین شرایط جاده ای باعث کوتاه تر شدن فاصله ی ترمز می شود، که این شرایط آسفالت خشک می باشد. پس اگر جاده لغزنده باشد، فاصله ی ترمز را بیشتر خواهد کرد.

چسبندگی تایرها: اگر خودرو دارای لاستیک های کهنه باشد، میزان چسبندگی آن با جاده کم شده و فاصله ی ترمز را بیشتر خواهد کرد.

ترمز ها: نوع ترمز و وضعیت آن ها نیز می تواند بر میزان فاصله ی ترمز تاثیر بگذارد. اگر خودرو دارای سیستم ترمز ضد قفل یا ABS باشد، میزان فاصله ی ترمز را کمتر خواهد کرد.

وزن: هر چه قدر میزان بار خودرو بیشتر باشد یا خودرو سنگین تر باشد، این فاصله نیز بیشتر خواهد شد.

شیب: در سربالایی ها، فاصله ی ترمز کوتاه تر می شود و در سرپایینی ها، میزان این فاصله بیشتر می شود.

سرعت: هر چه سرعت بیشتر باشد، میزان فاصله ی ترمز بیشتر می شود. به عبارت دیگر فاصله ی ترمز با توان دوم سرعت زیاد می شود.

برای مثال دو برابر شدن سرعت باعث چهار برابر شدن فاصله ی ترمز می شود و ۳ برابر شدن سرعت باعث ۹ برابر شدن این فاصله می شود.

رانندگی در شرایط یخبندان، مسافت توقف را به میزان ۱۰ برابر افزایش خواهد داد.

در شرایط یخبندان و برفی با توجه به لغزنده بودن جاده ها و عدم تماس چرخ ها با جاده، ترمزگیری به خوبی انجام نخواهد شد و خودرو نسبت به جاده های خشک مسافت توقف آن ۱۰ برابر افزایش خواهد یافت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *