سبقت چیست

5/5 - (1 امتیاز)

برای اینکه بدانید سبقت چیست؟ به شما پیشنهاد میکنیم مطلب زیر از سایت مرسی تست را مطالعه فرمایید.

کدام یک از گزینه های زیر در مورد سبقت چیست درست می باشد؟

 1. پیشی گرفتن یا جلو افتادن از وسیله ی نقلیه ی دیگری که در همان مسیر در حال حرکت می باشد.
 2. در جلوی خودروی دیگر حرکت کردن
 3. حرکت در جهت مسیر خودروهای دیگر و جلوتر از همه ی آن ها
 4. حرکت در لاین مخالف و جلو افتادن از خودروی دیگر

پاسخ صحیح گزینه ی ۱

سبقت چیست و قوانین سبقت گرفتن در راهنمایی و رانندگی

اگر بخواهیم تعریفی از سبقت ارایه دهیم باید بگوییم جلو افتادن یا پیشی گرفتن از وسیله ی نقلیه ی دیگری که در همان مسیر در حال تردد می باشد. وسیله ای می تواند سبقت بگیرد که سرعتش از خودرویی که می خواهد از آن سبقت گرفته شود بیشتر باشد.

برای سبقت گرفتن باید به محل و منطقه ی سبقت ممنوع یا مجاز توجه کرد و سپس با دادن علامت به خودروی جلویی آن را از اقدام خود آگاه کنیم و سپس اقدام به این کار کنیم.

مراحل لازم جهت سبقت گرفتن خوب چیست؟

 • اگر إحساس کردید که نیاز به سبقت گرفتن دارید، پس ابتدا نیت این کار بگیرید.
 • به علامت های موجود در راه دقت کنید برای مثال علامت های عابران پیاده یا منطقه ی سبقت ممنوع یا مجاز.
 • باید از این کار مطمئن باشید که بدون فشار زیاد و با افزایش سرعت می توانید از خودروی جلویی خود سبقت بگیرید.
 • باید وسیله ی نقلیه عقب و جلوی خود را برای سبقت گرفتن و رعایت فاصله ی ایمن از آن ها کنترل کنید.
 • این را بدانید که از سمت چپ باید سبقت گرفت. پس برای این کار باید راهنمای سمت چپ را زد. زدن راهنما هشدار دادن به سایر رانندگان راه می باشد. پس استفاده از راهنما و رعایت حق تقدم یک سبقت خوب را کامل می کند.
 • در روز جهت سبقت گرفتن می توان از چند بوق کوتا و در شب با زدن چند چراغ متناوب کوتاه و چند ثانیه ای، اتومبیل جلویی را از این کار آگاه می کنیم. این کار باید به صورتی باشد که به راننده ی جلویی استرس وارد نکند و تمرکز خود را از دست ندهد.
 • بعد از اینکه سبقت تمام شد با زدن راهنمای سمت راست، به مسیر و لاین اولیه ی خود باز می گردیم. تا راه برای دیگر وسایل نقلیه باز گردد.
 • زمانی می توانید به لاین اولیه خود باز گردید که چراغ های جلوی اتومبیلی که از آن سبقت گرفتید را در آینه ی داخل اتومبیل خود ببینید. بعد از پایان یافتن سبقت اگر راهنما به صورت اتوماتیک خاموش نشد، حتما آن را به صورت دستی خاموش کنید.
 • جهت جلوگیری از برخورد با وسایل نقلیه ی دیگر در حین سبقت گرفتن، فاصله ی مناسب را با آن ها رعایت فرمایید.

قوانین آیین نامه پیرامون سبقت گرفتن

طبق ماده ی ۱۳۲ آیین نامه ی راهنمایی و رانندگی: رانندگانی که قصد سبقت گرفتن از وسایل نقلیه ای را دارند که در مسیر آن ها در حال تردد است، با توجه به اینکه در منطقه های مجاز این کار انجام می پذیرد، با زدن چراغ راهنما و علامت دادن به سایر خودرو ها، این کار را از سمت چپ انجام می دهند و بعد از سبقت گرفتن و پیمودن مسافت مناسب، بار دیگر چراغ راهنما سمت راست را می زنند و به مسیر اولیه ی خود باز می گردند. به طوری که راه وسیله ی نقلیه ای که از آن سبقت گرفته اند را نبندند و باعث ایجاد تصادف نگردند.

سبقت گرفتن از سمت راست برای وقتی که وسیله ی نقلیه در حال گردش به چپ است مجاز می باشد.

طبق ماده ی ۱۳۳ آیین نامه ی راهنمایی و رانندگی: مسیری که راننده می خواهد برای سبقت گرفتن از آن استفاده کند باید تا فاصله ی زیاد و دور از سمت مقابل خالی از هرگونه خودرو باشد و بین سرعت او و سرعت وسیله ی نقلیه ی مقابل تقاوت در سرعت وجود داشته باشد تا با این کار باعث به خطر انداختن خودرو ها و ایجاد ترافیک نشود.

جهت کسب آمادگی بیشتر برای شرکت در آزمون آیین نامه پیشنهاد ما به شما مطالعه ی نمونه سوالات آیین نامه از این سایت می باشد. لینک آن در همین صفحه واقع شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *