دور دو فرمان کجاها ممنوع است

5/5 - (1 امتیاز)

اگر می‌خواهید بدانید که دور دو فرمان کجاها ممنوع است، پیشنهاد ما به شما مطالعه مطالب زیر از سایت مرسی تست می‌باشد.

آموزش دور دو فرمان

یکی از مواردی که حتماً در آزمون‌های عملی و شهر از شما داوطلبان خواسته می‌شود، دور زدن است که شما باید تمام نکات ایمنی در مورد دور زدن را با جزئیات رعایت فرمایید و قبل از آنکه روز آزمون فرا رسد آن را بارها تمرین کرده باشید.

ما در ادامه این مطلب نکات مهم را برای شما گردآوری کرده‌ایم و دستور انجام دور دو فرمان و دور یک فرمان را به صورت خلاصه برای شما آورده‌ایم.

دور دو فرمان کجاها انجام می پذیرد و راه و رسم آن

احتمال اینکه افسر راهنمایی و رانندگی از شما درخواست کند که دور دو فرمان انجام دهید، بسیار زیاد است چرا که تکنیک‌های زیادی در این دور زدن وجود دارد.

این نکته را در نظر بگیرید که اگر عرض جاده کمتر از ۱۲ متر باشد هیچگاه فکر دور زدن یک فرمان را نداشته باشید و راه ایمن آن این است که از دور دو فرمان استفاده کنید و حواستان باشد که هر جایی نمی‌توان دور دو فرمان را استفاده کرد.

در پاسخ به این که دور دو فرمان کجاها ممنوع است باید گفت که دور زدن باید در شرایطی انجام پذیرد که خط وسط خیابان ممتد نبوده و بریده بریده باشد، در غیر این صورت هیچ گاه اجازه ی دور زدن نخواهید داشت، ممکن است افسر از شما بخواهد با این شرایط دور بزنید، بدانید که در حال امتحان کردن شما می باشد.

نکته ی دیگر این است که در نزدیک تقاطع ها نباید این کار را انجام داد، دور زدن باید در فاصله ی ۱۵ متری تقاطع ها صورت پذیرد.

ما در زیر ۶ دستور را برای دور زدن دو فرمان برای شما آورده‌ایم:

برای دور دو فرمان ابتدا ماشین را متوقف کرده و راهنما می‌زنیم و با دقت آینه‌ها را چک می‌کنیم و سر خود را به عقب برمی‌گردانیم تا نقاط کور را پوشش دهیم، در گام اول ماشین را در ۳۰ سانتی متری جدول پارک می‌کنیم و در سمت راست خیابان قرار می‌گیریم.

بعد با زاویه ی ۳۰ درجه جهت خروج از حالت پارک و در نظر داشتن تمام نکات ایمنی اقدام می‌کنیم.

سر خود را به سمت چپ بر می گردانیم تا همه چیز را ببینیم و فرمان را کاملا به سمت چپ چرخانده و حرکت را به سمت چپ آهسته شروع می کنیم.

تا جایی ماشین را به سمت جلو حرکت می‌دهیم که از روی کاپوت دیگر جدول مقابل را مشاهده نکنیم در این صورت باید بایستیم و فرمان را به سمت راست بچرخانیم و آن را صاف کنیم و بعد از آن ماشین را به سمت جلو حرکت بدهیم، هم چنین از آینه ها مشاهده می‌کنیم که به جدول برخورد نکنیم.

سپس راهنمای سمت راست را می‌زنیم و کمی عقب می‌رویم و آینه‌ها را نیز بررسی می‌کنیم و با حرکت لاک پشتی حرکت می کنیم تا جایی که از جلوی کاپوت ماشین، جدول را ببینیم، این نشان می‌دهد که دور زدن کامل است.

وقتی که جدول روبرو را دیدیم، عقب می‌رویم و هنگام عقب رفتن باید سر را به عقب برگردانیم.

کار ما تقریبا تمام است، سپس راهنمای سمت چپ را می‌زنیم و با همان حرکت لاک پشتی دور زدن را کامل می‌کنیم.

یکی دیگر از نکاتی که در هنگام دور زدن در آزمون‌های عملی باید آن را در نظر بگیریم احتمال خاموش شدن ماشین است، آنقدر باید بر حرکت لاک پشتی مسلط باشیم که این کار اتفاق نیفتد و در این کار هماهنگی لازم میان ترمز، کلاچ و کنترل در فرمان بسیار موثر و مهم می‌باشد.

دور یک فرمان کجاها انجام می پذیرد و راه و رسم آن

اگر در خیابانی می‌خواهید دور بزنید که دارای عرض زیادیست برای دور زدن بهتر است که از دور یک فرمان استفاده کنید، در این صورت باید حق تقدم وسیله نقلیه‌ای که به صورت مستقیم در حال حرکت است را رعایت کنید و تمام شرایط اطراف خود را بررسی کرده و راهنما را بزنید.

اگر خیابان دو طرفه باشد نیز می‌توانید دور بزنید، به شرط آنکه حق تقدم را کاملاً رعایت کنید و با در نظر گرفتن شرایط ایمنی و تسلط کافی بر این آن این کار را انجام دهید، و این که دو لاین را به صورت همزمان چک کنیر. استفاده کردن از این دور در خیابان هایی که دارای عرض بالاتر از ۱۲ متر است راحت قابل انجام می‌باشد.

برای این کار ابتدا راهنمای سمت راست را می‌زنیم و به آینه‌ها کاملاً نگاه می‌کنیم و در راست‌ترین قسمت خیابان قرار می‌گیریم و با رعایت نکات ایمنی می‌ایستیم. سپس راهنمای سمت چپ را می‌زنیم، آینه‌ها را بار دیگر بررسی می‌کنیم. به آینه‌ها تنها تکیه نکنید بلکه برای پوشش دادن نقاط کور سرتان را نیز برگردانید.

اگر زمان مناسب این کار بود یعنی هیچ اتومبیل دیگری در حال تردد نبود با حرکت لاک پشتی و زاویه ۳۰ درجه از حالت پارک خارج می‌شویم و دور می‌زنیم. سعی کنید تمام این نکات را قبل از انجام دادن آزمون شهر چند بار تمرین کنید.

برای آشنایی با نمونه سوالات آیین نامه در مبحث‌های دور یک فرمان و دور دو فرمان به شما پیشنهاد می‌کنیم که فایل قرار داشته شده در این سایت را تهیه و مطالعه فرمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *