در راههای مسطح که دو طرف راه منتهی به کوه

5/5 - (1 امتیاز)

در راههای مسطح که دو طرف راه منتهی به کوه … این بخشی از یک نمونه سوالات آیین نامه می‌باشد که شما می‌توانید سوال کامل آن را به همراه پاسخ در مطلب زیر از سایت مرسی تست بخوانید.

در راههای مسطح که دو طرف راه منتهی به کوه و پرتگاه می‌باشد کدام یک از گزینه‌های زیر صحیح می‌باشد؟

  1. حق تقدم با وسیله نقلیه‌ ای است که سبک‌تر می‌ باشد
  2. حق تقدم عبور با وسیله نقلیه‌ ای است که در سمت کوه قرار دارد
  3. باید با احتیاط و رعایت حق تقدم عبور کرد
  4. حق تقدم عبور با وسیله نقلیه‌ ای است که در سمت پرتگاه قرار دارد

پاسخ صحیح گزینه ۴ یعنی حق تقدم عبور با وسیله نقلیه‌ ای است که در سمت پرتگاه قرار دارد، می‌ باشد.

حق تقدم عبور برای چه کسی است؟

طبق ماده ۱۳۶ قوانین رانندگی، رعایت مقررات مربوط به حق تقدم عبور برای تمام افراد اجباری می‌ باشد، مگر در مواردی که به موجب مقررات خاص یا علائم ویژه راهنمایی و رانندگی خلاف این مورد حکم داده شده باشد.

طبق ماده ۱۳۷ قوانین رانندگی، حق تقدم عبور در مقررات راهنمایی و رانندگی وسایل نقلیه در تقاطع‌ ها و میدان‌ هایی که دارای هیچ گونه علامت و چراغ راهنمایی و رانندگی نیستند به این صورت مشخص می‌ شود:

  • در تقاطع‌ های هم عرض اگر دو وسیله نقلیه که روبروی یکدیگر در حال حرکت هستند بخواهند با هم وارد خیابان مجاور شوند، حق تقدم با وسیله نقلیه‌ ای است که به سمت راست گردش می‌ کند.
  • هرگاه دو یا چند وسیله نقلیه از دو یا چند راه مختلف به یک تقاطع هم عرض برخورد کنند، حق تقدم عبور با وسیله نقلیه خواهد بود که در سمت راست وسایل نقلیه دیگر قرار دارد.
  • هنگام ورود به میدان‌ ها حق تقدم با وسیله نقلیه‌ ای است که در درون میدان وجود دارد.
  • در سه راهی‌ ها حق تقدم با وسیله نقلیه‌ ای می‌ باشد که به صورت مستقیم و در سمت و مسیر مجاز خود در حال حرکت است، حتی اگر عرض خیابانی که در آن وجود دارد از عرض راه تلاقی کننده کمتر باشد.

طبق ماده ۱۳۸ قوانین رانندگی، در برخورد راه اصلی با راه فرعی حق تقدم با خودرویی است که در راه اصلی وجود دارند و رانندگانی که در راه‌ های فرعی هستند باید قبل از ورود به راه اصلی توقف کنند و بعد از رعایت حق تقدم وسایل نقلیه‌ ای که در مسیر مجاز در راه اصلی در حال حرکت هستند وارد این راه گردند.

طبق ماده ۱۳۹ قوانین رانندگی، قوانین و مقررات ماده ۱۳۸ برای وسایل نقلیه‌ ای که از راه‌ های خصوصی، شانه راه، گاراژ‌ ها، کوچه‌ ها، تعمیرگاه‌ ها یا مانند آن ها می‌ خواهند وارد معابر اصلی شوند صادق می‌ باشد.

طبق ماده ۱۴۰ قوانین رانندگی، وسیله نقلیه‌ ای که در مسیر مجاز در حال تردد می‌ باشد بر وسایل نقلیه متوقفی که در حال شروع به حرکت به جلو یا عقب، گردش یا دور زدن هستند حق تقدم دارد.

طبق ماده ۱۴۱ قوانین رانندگی، در گذرگاه عابر پیاده که چراغ راهنمایی و رانندگی وجود ندارد حق تقدم با عابرین پیاده می باشد.

طبق ماده ۱۴۲ قوانین رانندگی، در خیابان یا تقاطعی که وسایل نقلیه روبروی یکدیگر در حال تردد می‌ باشند، هرگاه وسیله نقلیه بخواهد به سمت چپ گردش کند، حق تقدم با وسیله نقلیه‌ ای می‌باشد که در مسیر مستقیم و مجاز عبور می‌ کند.

طبق ماده ۱۴۳ قوانین رانندگی، در راه‌هایی که مسیر حرکت وسایل نقلیه به علت وجود موانعی از جمله پارک کردن وسایل نقلیه دیگر، مصالح ساختمانی، چاله‌ها و خرابی‌ها راه بسته شده است یا مسیر کافی برای عبور نیست، حق تقدم با آن وسیله نقلیه‌ ای است که عرض بیشتری از راه را جهت عبور در اختیار دارد یا بر سر آن مانعی وجود ندارد.

طبق ماده ۱۴۴ قوانین رانندگی، در راه‌های کوهستانی یا راه‌های شیبداری که ویژگی‌های مشابه راه‌های کوهستانی دارند که عبور از کنار وسایل نقلیه طرف مقابل غیر ممکن یا مشکل می‌باشد، راننده‌ای که در سرازیری در حرکت است باید به کناره راه برود و راه را برای راننده ای که در سربالایی حرکت می‌کند باز کند.

تبصره: در راههای مسطح که دو طرف راه منتهی به کوه و پرتگاه می‌باشد حق تقدم عبور با وسیله نقلیه‌ای می‌باشد که در سمت پرتگاه وجود دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *