خطوط اضطرار در ایین نامه

5/5 - (3 امتیاز)

اگر می‌خواهید اطلاعاتی راجع به خطوط اضطرار در ایین نامه کسب کنید، پیشنهاد ما به شما مطالعه مطلب زیر از سایت مرسی تست می‌باشد.

معرفی علائم افقی راهنمایی و رانندگی (خطوط اضطرار در ایین نامه)

علائم افقی راهنمایی و رانندگی را می‌توان به خط‌کشی‌های طولی و عرضه تقسیم بندی نمود، خطوط طولی را نیز می‌توان به موارد زیر تقسیم کرد که در ادامه به توضیح هر کدام می‌پردازیم.

خط طولی ممتد: خطوطی هستند که در حاشیه راه یا میانه راه‌های دو طرفه که دارای جدول نیستند رسم می‌شوند و رانندگان به هیچ وجه اجازه قطع کردن و رد شدن از روی آن را ندارند و نباید سبقت بگیرند ، گاهی اوقات به جای یک خط، دو خط به موازات هم رسم می‌شود که دلیل تاکید این کار را می‌رساند.

خطوط منقطع یا بریده بریده: در معابری که دارای چند خط عبوری هستند از این خطوط استفاده می‌شود، مانند بزرگراه‌ها و جهت تفکیک کردن کردن جریان‌های عبوری می‌باشد، حرکت بین این خطوط باعث نظم میان رانندگان می‌شود و قطع کردن یا رد شدن از روی این خطوط بلامانع است.

خط ممتد و منقطع ترکیبی: این خطوط نیز در طول معابری که دارای دو لاین یا بیشتر هستند رسم می‌شود و به عبارت دیگر ترکیب خط ممتد و منقطع است. در طرفی که خط ممتد وجود دارد نباید از روی آن عبور کرد و در طرفی که خط منقطع وجود دارد عبور از روی آن بلامانع می‌باشد.

خطوط هاشور: این خطوط در واقع هشدارهایی برای وجود موانعی بر سر راه‌ها می‌باشد، مانند موانع ساختمانی، بلوک‌ها و موانع جدا کننده مسیر.

خطوط زیگزاگ: خطوط زیگزاگ دارای رنگ زرد هستند و در حاشیه مسیرها رسم می‌شود، توقف روی این خطوط ممنوع است.

در زیر انواع خطوط عرضی و معرفی هر یک از آنها را برای شما آورده‌ایم.

خط کشی عابر پیاده: خطوطی که جهت رفت و آمد عابرین پیاده استفاده می‌شود و نشان دهنده مکان‌های مجاز برای تردد عابران است. معمولا در تقاطع‌ها کاربرد دارد.

خط ممتد ایست: خط ایست در واقع حریم تقاطع‌ها را نشان می‌دهد و وسایل نقلیه قبل از اینکه به این خط برسند باید به صورت کامل توقف کنند. پس در نتیجه محل ترسیم این خطوط قبل از تقاطع خواهد بود.

خط توقف منقطع: کاربرد این خطوط تقریباً مشابه خطوط ممتد ایست می‌باشد با این تفاوت که قبل از خطوط ممتد ایست توقف اجباری است اما قبل از خطوط منقطه ایست، با رعایت حق تقدم و احتیاط کامل می توان از تقاطع عبور کرد و اگر نیاز باشد توقف لازم است.

خطوط شطرنجی: خطوط شطرنجی در سطح تقاطع‌ها با رنگ‌های زرد، سیاه و سفید مانند صفحه شطرنج رسم می‌شوند. منظور از استفاده از آنها این است که تا زمانی که تقاطع خالی از وسیله نقلیه نشده است، رانندگان نباید وارد آن شوند.

به عبارت دیگر وقتی که تراکم وسایل نقلیه در یک تقاطع زیاد است از این خطوط استفاده می‌شود، در این صورت رانندگان باید پشت این خودرو توقف کنند و مسیر حرکت را برای سایر رانندگان باز نگه دارند.

علاوه بر خط‌کشی‌های طولی و عرضی که در بالا به معرفی آنها پرداختیم، علائم افقی دیگری نیز وجود دارد که در دو دسته بالا قرار نمی‌گیرند و ما در ادامه آنها را معرفی خواهیم کرد.

متن‌های جایگزین تصویر: از این گونه متن‌ها برای آگاهی بین خط‌های عبوری استفاده می‌شود. برای مثال می‌توان به علامت هشدار تردد دانش آموزان قبل از مدرسه‌ها اشاره کرد.

فلش‌ها یا پیکان‌ها: از پیکان‌ها برای نشان دادن جهت و راستای مسیر در طول راهراه‌ها استفاده می‌کنند و باید از آن تبعیت کرد.

خطوط اضطرار در ایین نامه: این خطوط که در حاشیه و کناره بزرگراه‌ها و آزادراه‌ها رسم می‌شود، جهت توقف و تردد خودروهای امدادی می‌باشد، از این رو توقف سایر وسایل نقلیه روی این خطوط غیر مجاز اعلام شده است.

خط تغییر سرعت: خط عبوری است که وسایل نقلیه هنگام ورود و خروج از مسیرهای اصلی، خود را باید با جریان‌های اصلی تنظیم کنند. این خط تغییر سرعت خود شامل دو نوع خط افزایش سرعت و خط کاهش سرعت می‌باشد.

خط عبور: بخشی از مسیرها که برای عبور یک وسیله نقلیه اختصاص داده شده است، که تنها باید بین این خطوط حرکت کرد. گاهی اوقات شماره گذاری برای این خطوط انجام می‌شود، که این شماره گذاری از راست به چپ می‌باشد.

خط کمکی: خط عبوری خودروها جهت افزایش ظرفیت تقاطع برای حرکت‌های گردشی به خصوص گردش به چپ در کنار سایر خطوط رسم می‌شود.

نمونه سوالات آیین نامه مربوط به این مطلب در لینک دانلود واقع در همین صفحه قرار داده شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *