تقاطع چیست

3.7/5 - (81 امتیاز)

تقاطع چیست

تقاطع چیست؟ این موضوع امروز ما می باشد. با ما همراه باشید.

از جمله محل هایی که در آموزش رانندگی باید با آن آشنا شوید، تقاطع ها هستند.

مسائلی مانند دانستن حق تقدم در تقاطع ها اهمیت زیادی دارد، زیرا تقاطع ها در ایمنی و ترافیک اهمیت زیادی دارند و از آنجایی که نسبتا از ایمنی کمتری برخوردار هستند، می توان با شناخت قوانین مربوط به آنها از بسیاری از تصادفات جلوگیری کرد.

تعریف تقاطع

تقاطع یا چهار راه، محل گذر دو راه از یکدیگر است.تقاطع ها دارای انواع مختلفی هستند مانند؛ تقاطع هم سطح، تقاطع غیر هم سطح، تقاطع فرعی و تقاطع اصلی. اما در یک تقسیم بندی کلی، تقاطع ها شامل:

  1. تقاطع هایی که علائم کنترلی رانندگی مانند؛ چراغ راهنما یا تابلوهای راهنمایی رانندگی دارند.
  2. تقاطع های بدون علائم رانندگی کنترلی.

حریم تقاطع 15 متر است، به این معنی که از 15 متر مانده به تقاطع و 15 متر بعد از تقاطع باید حریم آن را حفظ کنیم و اجازه توقف کردن در این حریم را نداریم.

تقاطع هم سطح  

تقاطع هم سطح، محل برخورد چند راه ارتباطی است که همه آنها ارتفاع یکسانی از سطح زمین دارند، به نحوی که عبور و مرور یکدیگر را مختل کنند.

انواع تقاطع های هم سطح در شهرها شامل؛ چهار راه ها و سه راه ها می باشد، که اغلب مواقع در این تقاطع های همسطح از چراغ راهنمایی استفاده می شود.

اگر عبور و مرور خودروها در خیابان هایی که منتهی به این تقاطع ها می شوند زیاد باشد، باعث ایجاد ترافیک های سنگینی می شود، در چنین شرایطی استفاده از تقاطع های غیر همسطح ارجحیت دارد.

به عبارتی این تقاطع های غیر همسطح از راهکارهای مناسب برای روان کردن ترافیک محسوب می شود.

تقاطع چیست؟

تقاطع غیر هم سطح

تقاطع غیر هم سطح، محل برخورد چند راه است که ارتفاع یکسانی از سطح زمین ندارند و در نتیجه عبور و مرور یکدیگر را دچار اختلال نمی کنند.

در گذشته تقاطع های غیر هم سطح بیشتر در حومه و اطراف شهرها ساخته می شدند اما امروزه و با در نظر گرفتن موضوع ترافیک، تعداد این تقاطع ها در سطح شهرها فزونی یافته است.

تقاطع هایی که دارای علائم کنترلی هستند

در صورتی که تقاطع دارای چراغ راهنما باشد باید طبق قوانین چراغ راهنما با آن برخورد کنیم.

حتی اگر تقاطع دارای چراغ راهنمایی و رانندگی باشد، لازم است که قبل از رسیدن به تقاطع سرعت خود را کاهش دهید، ابتدا به چپ و سپس به راست تقاطع نگاه کنید، در صورتی که خودرویی به تقاطع وارد نمی شود پس از اطمینان کامل از عدم وجود خطر از تقاطع عبور نمایید.

بعضی از تقاطع ها فاقد چراغ راهنما هستند اما در این تقاطع ها تابلو رعایت حق تقدم نصب می شود، در چنین تقاطع هایی باید ابتدا خودروهایی که مسیر آنها شامل این تابلوها نمی شود، عبور کنند و بعد نوبت به عبور وسایل نقلیه ای می رسد که در مسیر آنها تابلو رعایت حق تقدم وجود دارد.

تقاطع

تقاطع هایی که فاقد علائم کنترلی هستند

در چنین تقاطع هایی قانون حاکم این است که شما باید به خودرویی که درطرف راست اتوموبیل شما حرکت می کند، اجازه عبور دهید حتی اگر شما قصد گردش داشته باشید یا بخواهید به طور مستقیم به راه خود ادامه دهید.

باتشکر از شما که با مبحث “تقاطع چیست؟” از آموزش آیین نامه رانندگی با ما همراه بودید.

نوشته های مشابه

‫3 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *