از کجا بفهمیم حق تقدم با کدام ماشین است

5/5 - (1 امتیاز)

از کجا بفهمیم حق تقدم با کدام ماشین است؟ این یکی از نمونه سوالات آیین نامه می‌باشد که جهت دریافت پاسخ آن می‌توانید به مطلب زیر از سایت مرسی تست مراجعه فرمایید.

از کجا بفهمیم حق تقدم با کدام ماشین است؟

حق تقدم در چهار راه غیر هم عرض

همانطور که در شکل بالا مشاهده می‌کنید، یک چهار راه مشخص شده که یکی از دارای تابلوی حق تقدم می‌باشد، همچنین عرض یکی از خیابان‌های آن بیشتر از دومی می‌باشد، این به این معناست که چهارراه غیر هم عرض می‌باشد، پس باید مطابق با دستورالعمل عمل کنیم:

  • با توجه به وجود تابلوی حق تقدم در مسیر خودروهای آبی و نارنجی، و عریض تر بودن مسیر خودروهای زرد و سبز، خیابان عبوری که ماشین‌های زرد و سبز در آن قرار دارند خیابان اصلی و دیگر خیابان ها، خیابان فرعی می‌باشد.
  • در خیابان اصلی مسیر حرکت دو خودروی سبز و زرد با هم تداخل دارد و اولویت عبور با آن خودرویی می‌باشد که مسیرش مستقیم است، بنابراین خودروی سبز در ابتدا عبور خواهد کرد و بعد از آن خودروی زرد عبور می‌کند.
  • در خیابان فرعی نیز مسیر حرکت خودروها با هم تداخل دارند، پس مطابق با دستورالعمل‌های گفته شده اولویت حرکت با خودرویی می باشد که مسیرش مستقیم است یعنی ابتدا خودروی آبی حرکت می‌کند و در نهایت خودروی نارنجی باید به مسیر خود ادامه دهد.
  • پس حق تقدم در شکل بالا به ترتیب توسط خودروهای سبز، زرد، آبی و نارنجی انجام می‌شود.

از رانندگی‌های افراد امروزی مشخص می‌شود که تعریف درستی از حق تقدم در میان رانندگان نیست، این نکته را نیز در نظر داشته باشید که نکات مربوط به حق تقدم تنها به آزمون‌ها و آیین نامه‌ها مربوط نمی‌شود و هنگامی که گواهینامه راهنمایی و رانندگی گرفتم سر هر چهارراه و میدان باید به این قوانین احترام بگذاریم، و همچنین به افرادی که جلوی ما می‌پیچند و هیچ درکی از قوانین راهنمایی و رانندگی ندارند توجهی نکنیم.

از کجا بفهمیم حق تقدم در چهار راه های هم عرض با کدام ماشین است؟

در چهارراه‌هایی که هم عرض هستند، وضعیت حق تقدم متفاوت است، چهارراه‌های هم عرض همانگونه که از اسمشان مشخص است، چهارراه‌هایی می‌باشند که خیابان‌های آنها عرض یکسانی هستند و از اهمیت یکسانی برخوردارند.

در نتیجه هیچ تابلوی حق تقدم یا نشانه ای در این گونه چهارراه‌ها وجود ندارد، از این رو دستورالعمل عبور و حق تقدم در چهارراه‌های هم ارز به صورت زیر تعریف می‌شود:

طبق مقررات آیین نامه راهنمایی و رانندگی خودرویی که سمت راست شما در حال حرکت است نسبت به سایر خودروها اولویت بیشتری دارد و می‌تواند عبور کند، بنابراین در چهارراه‌های هم عرض اولویت عبور با خودرویی می‌باشد که در سمت راستش هیچ خودروی دیگری وجود نداشته باشد و این بسیار ساده است.

از کجا بفهمیم حق تقدم در سه راه ها با کدام ماشین است؟

برای پاسخگویی به این سوال که حق تقدم در سه راه‌ها به چه صورت است، دانستن یک نکته پاسخگویی به این سوال را بسیار راحت می‌کند. سه راه‌ها مانند چهارراه‌هایی هستند که غیر هم عرض می‌باشند و یک خیابان فرعی آن از روبرو ادامه پیدا نکرده است و در واقع چهارراه تبدیل به سه راه شده است.

بنابراین باید به این نکته دقت داشت که سه راه‌ها همیشه یک مسیر مستقیم و خیابان اصلی خواهند داشت که حق تقدم با خودروهایی می‌باشند که در این مسیر وجود دارند و سپس حق تقدم به خودروهایی که در مسیر فرعی وجود دارند تعلق می‌گیرد.

حق تقدم در میدان‌ها به چه صورت می‌باشد؟

در میدان‌ها همیشه اولویت حرکت با زودتر رسیدن به میدان می‌باشد، یعنی خودرویی که زودتر به میدان رسیده است و در حال گردش در میدان می‌باشد دارای اولویت بالاتری نسبت به خودروهایی است که تازه به میدان وارد شده‌اند.

حق تقدم در تقاطع‌هایی که دارای علائم کنترلی می‌باشند به چه صورت است؟

تقاطع‌هایی که دارای چراغ‌های راهنمایی و رانندگی هستند یکی از معمول‌ترین تقاطع‌ها به حساب می‌آیند و هنگامی که با آنها روبرو شدید طبق مبحث‌های مربوط به چراغ‌های راهنمایی و رانندگی عمل کنید.

اما با این حال لازم است که اگر مسیر شما باز است و چراغ راهنمایی سبز هست باز هم قبل از رسیدن به تقاطع سرعت خود را کم کرده و با نگاه کردن به اطراف خود و رعایت احتیاط کامل از اینکه هیچگونه خطری وجود ندارد به مسیر خود ادامه دهید.

حق تقدم در تقاطع‌های که فاقد علائم کنترلی می‌باشند به چه صورت است؟

در تقاطع‌های هم عرض یعنی تقاطع‌هایی که عرض هر چهار خیابان آن با هم برابر است و علائم کنترلی در آن وجود ندارد، اول خودرویی باید حرکت کند که در سمت راست بقیه خودروها قرار داشته باشد.

یعنی اگر خودرویی در سمت راست شما قرار داشته باشد باید اجازه دهید تا عبور کند و سپس شما عبور کنید و اگر سمت راست خودروها خالی باشد حق تقدم با آن خودروی می‌باشد که در مسیر مستقیم حرکت می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *