کدام تابلو راننده را از انجام عملی باز می دارد

5/5 - (1 امتیاز)

کدام تابلو راننده را از انجام عملی باز می دارد؟ اگر شما هم به دنبال پاسخ صحیح این سوال هستید اما از گشتن خسته شدید نگران نباشید مرسی تست اینجا است تا به سوالات شما پاسخ دهد پس تا آخر این مطلب همراه ما باشید.

کدام تابلو راننده را از انجام عملی باز می دارد؟

 1. پایان سبقت ممنوع
 2.  ورود از هر دو طرف ممنوع
 3. تقاطع
 4. حق تقدم

پاسخ صحیح این سوال گزینه دو است اما چرا؟! تمامی تابلوهایی که در گزینه های دیگر آورده شده است راهنمای رانندگان هستند که از تمام شدن مجاز بودن کاری یا شروع مجاز بودن کاری در جاده خبر می دهند اما گزینه دوم صراحتا انجام کاری را منع می کند.

گزینه یک :

تابلوی پایان سبقت ممنوع است، این تابلو به رانندگان اعلام می‌کند که پس از این نقطه، سبقت گرفتن و پیشی گرفتن از خودروی دیگر ممنوع است و باید در صورت وجود رانندگان دیگری در تقاطع، صبر کنند و در خط خود حرکت نمایند.

گزینه دو :

تابلوی ورود از هر دو طرف ممنوع است، این تابلو به رانندگان اعلام می‌کند که اجازه ورود به محلی که این تابلو نصب شده است، از هر دو طرف ممنوع و نباید وارد آن شوند است و باید از این جاده خارج شوند و راه دیگری را برای تردد انتخاب کنند.

گزینه سه :

تابلوی تقاطع است، این تابلو به رانندگان اعلام می‌کند که پیش روی آنها یک تقاطع قرار دارد و باید از قوانین تقاطع پیروی کرده و با دقت رانندگی کنند.

گزینه چهار :

تابلوی حق تقدم است، این تابلو به رانندگان اعلام می‌ کند که در تقاطعی که به آن می‌ رسند، افرادی که از آن تقاطع رد می شوند دارای اولویت و حق تقدم برای عبور هستند و رانندگان دیگر نباید از آنها سبقت بگیرند.

برخی تابلو هایی که دارای شکل دایره مانند هستند، برای علائم دستوری و بازدارنده از کاری استفاده می شوند. رنگ قرمز هم در بیشتر تابلو ها به معنی منع کننده و بازدارنده از کاری است به همین سبب شما باید به این نکات در آزمون آیین نامه توجه کنید.

تابلو ها به چند دسته تقسیم می شوند؟

تابلوهای بازدارنده یا انتظامی : این تابلوهای بیشتر به شکل دایره با نوار حاشیه ای قرمز رنگ مشخص میگردند و نوع ممنوعیت را نشان می دهند.

نکته : برخی از تابلوها همچون تابلوی ایست «حق تقدم عبور با شما»، «خیابان اصلی»، «مسیر کامیون حامل مواد خطرناک»، «رعایت حق تقدم» و دایروی شکل نیستند ولی در همین گروه قرار دارند.

تابلوهای هشداردهنده یا :اخطاری این تابلوها بیشتر به شکل مثلث با نوار حاشیه ی قرمز رنگ و زمینه سفید طراحی میشوند و نوعی خطر را هشدار می دهند.

تابلوهای آگاهی دهنده یا اخباری : تابلوهایی هستند که حاوی توصیه ای عمومی بوده، در رنگهای سفید ،سبز قهوه ای، زرد آبی و به شکلهای مثلث دایره مستطیل مربع و …طراحی می گردند.

این تابلوها به دو دسته زیر تقسیم می شوند.

 • الف. آگاهی دهنده :دستوری تبعیت از این تابلوها الزامی و در صورت عدم توجه رانندگان مرتکب خلاف و نقض قانون می گردند.
 • ب. آگاهی دهنده غیر دستوری این تابلوها رانندگان را برای دسترسی به مسیر مورد نیاز و سایر نیازهای ترافیکی راهنمایی می نمایند.

نمونه سوالات تابلوهای بازدارنده یا انتظامی

سوال اول: این تابلو نشان دهنده چیست؟

عبور فقط با زنجیر چرخ

 1. عبور وسایل نقلیه موتوری ممنوع
 2. عبور فقط با زنجیر چرخ
 3. عبور کلیه وسایل نقلیه ممنوع
 4. راه لغزنده

جواب صحیح گزینه : دو

سوال دوم: این تابلو بیانگر چیست؟

فقط عبور دوچرخه

 1. عبور موتور گازی ممنوع
 2. عبور دوچرخه ممنوع
 3. فقط عبور دوچرخه
 4. عبور چرخ دستی ممنوع

جواب صحیح گزینه : سه

سوال سوم: این تابلو بیانگر چه مفهومی است؟

عبور با ارتفاع بیش از 3/5 متر ممنوع

 1. عبور با ارتفاع بیش از ۵/۳ متر ممنوع
 2. عبور وسائط نقلیه با وزن بیش از ۵/۳ تن ممنوع
 3. عبور با ارتفاع بیش از ۳/۵ متر ممنوع
 4. عبور با بار بیش از ۳/۵ تن بر هر محور ممنوع

جواب صحیح گزینه : سه

داوطلبان گرامی برای مطالعه سوالات بیشتر در خصوص تابلو ها و علائم راهنمایی و رانندگی کافی است نمونه سوالات آیین نامه مرسی تست را مطالعه کنید. همچنین آزمون های آزمایشی هم هستند که شما می توانید با استفاده از آنها سطح آگاهی خود را بررسی کنید.

در این مجموعه سوالات تمامی بخش های مهم منبع آزمون آیین نامه پوشش داده شده است و از هر بخش سوالاتی به همراه پاسخ وجود دارد که خواندن آنها باعث می شود مهارت شما در زمینه تست زدن و تشخیص پاسخ صحیح در بین گزینه های سوالات سخت افزایش پیدا کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *