چرا سبقت از راست ممنوع است

4.5/5 - (2 امتیاز)

آیا می‌خواهید بدانید که چرا سبقت از راست ممنوع است؟ جهت دریافت پاسخ این سوال به مطالب زیر از سایت مرسی تست مراجعه فرمایید.

چرا سبقت از راست ممنوع است؟

اگر بخواهیم در مورد این قانون توضیح دهیم که چرا سبقت از راست ممنوع است و تنها در هنگام سبقت گرفتن از سمت چپ باید این کار انجام شود، علت آن این است که ماشین‌ها و رانندگان دو جزو متفاوتی هستند که در هر لحظه ممکن است هر یک از آنها کارایی خود را از دست بدهند، برای مثال ممکن است در یک لحظه ماشین دچار خرابی یا مشکل شود و یا در لحظه دیگر راننده خودرو، دچار بیماری یا سکته شود.

به طور کلی هر مشکلی که باعث ایجاد اختلال در رانندگی شود. که هنگام مواجه شدن با این شرایط بهترین راه، وجود یک مسقر برای رهایی از خط حرکت ماشین‌ها می‌باشد. از این رو قوانین راهنمایی و رانندگی با ممنوع اعلام کردن سبقت از سمت راست و اختصاص دادن این لاین تنها برای مواقعی که این مشکلات پیش می‌آید قوانینی را وضع کرده است.

از این جهت با ممنوع اعلام شدن سبقت از سمت راست، هر راننده هنگام مواجه شدن با مشکلات دارای یک راه خروج اضطراری می‌باشد که می‌تواند با خیال راحت از آن استفاده کند و تمام رانندگان باید به این قانون احترام بگذارند و این راه خروج اضطراری را سد نکنند.

قوانین مربوط به سبقت گرفتن خودروها

گاهی اوقات پیش آمده است که در یک خیابان شلوغ، پشت ماشینی گیر افتاده‌اید که به شما راه عبور نمی‌دهد و حتی سرعت خود را زیاد نمی‌کند.

در این صورت شما تنها یک راه خواهید داشت که از این خودرو سبقت بگیرید. اما باید این نکته را نیز در نظر داشته باشید که سبقت گرفتن در هر شرایط و هر مکانی مجاز نخواهد بود و در صورتی که سبقت غیر مجاز بگیرید پلیس راهنمایی و رانندگی حتماً با شما برخورد قانونی خواهد کرد.

طبق ماده ۱۱۹ قوانین آیین نامه راهنمایی و رانندگی اگر در جاده‌ها خط کشی وجود داشته باشد، تمام وسایل نقلیه موظف هستند که بین خطوط حرکت کند و اگر وسیله نقلیه نیاز به خروج از مسیر یا تغییر مسیر را داشته باشد باید ضمن رعایت احتیاط و حق تقدم، سبقت انجام شود.

در راه‌هایی که خط کشی وجود ندارد تغییر مسیر و حرکت به سمت چپ یا راست ممنوع می‌باشد مگر اینکه با رعایت حق تقدم این کار به سایر رانندگان اطلاع داده شده باشد.

سبقت گرفتن‌های غیر مجاز یکی از کارهای بسیار خطرناکی می‌باشد که هم می‌تواند امنیت جانی و هم امنیت مالی رانندگان و دیگر افراد و خودروها را تحت تاثیر قرار دهد، جهت سبقت گرفتن باید به علایم و تابلوهایی که در مسیر وجود دارد بسیار دقت کرد.

این نکته را نیز باید گفت که همیشه سبقت گرفتن ممنوع اعلام نشده است، بلکه مکان‌های مجازی نیز وجود دارند که در آنجا می‌توان سبقت گرفت.

بهترین کار این است که رانندگان به مسیر اطراف خود توجه بسیار کنند و این اصول را به عنوان فرهنگ رانندگی قبول کنند و به آن پایبند باشند. رعایت تمام این موارد مانع از وقوع تصادفات و حادثه‌های جاده‌ای می‌شود و همچنین حجم ترافیک در راه‌ها را نیز کاهش می‌دهد.

رابطه مستقیم سبقت غیر مجاز بر میزان تصادفات

سبقت غیر مجاز چون عدم توجه به قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی است پس به احتمال زیاد باعث بروز حوادث و تصادفات خواهد شد به طوری که طبق آمار گرفته شده سبقت‌های غیر مجاز یکی از اصلی‌ترین دلایل تصادفات در ایران به حساب می‌آیند.

عجله کردن حتی برای یک دقیقه زودتر به مقصد رسیدن گاهی منجر به هرگز نرسیدن به مقصد می‌شود و نه تنها راننده بلکه دیگر رانندگان را نیز دچار مشکل می‌کند.

اگرچه برای این تخلفات جریمه‌هایی نیز در نظر گرفته شده است اما بسیاری از افراد به این جریمه‌ها توجهی نمی‌کنند و این کار پر خطر را انجام می‌دهند، پس باید برای فرهنگ سازی این قانون به دنبال راه چاره‌های دیگر باشیم.

مکان‌های زیر از جمله مواردی می‌باشند که سبقت گرفتن در آن ممنوع اعلام شده است:

  • خیابان‌ها و جاده‌هایی که دارای خطوط ممتد هستند
  • شیب‌ها و پیچ‌ها
  • تونل‌ها و زیر گذرهای یک بانده
  • تقاطع‌های همسطح با ریل قطار
  • مسیرهای دوچرخه سواری
  • تقاطع‌ها
  • سبقت از راست

جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید به نمونه سوالات آیین نامه واقع در همین صفحه مراجعه و نسبت به تهیه آنها اقدام فرمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *