سلب اعتبار قانونی گواهینامه یعنی چه

5/5 - (1 امتیاز)

آیا می خواهید بدانید که سلب اعتبار قانونی گواهینامه یعنی چه؟ لطفا به مطلب زیر در سایت مرسی تست مراجعه فرمایید تا پاسخ سوال را دریافت کنید.

سلب اعتبار قانونی گواهینامه یعنی چه؟

  1. اخذ گواهی نامه
  2. ابطال گواهی نامه
  3. ضبط موقت گواهی نامه
  4. توقف گواهی نامه

پاسخ صحیح گزینه ی ۲ یعنی ابطال گواهی نامه می باشد.

سلب اعتبار قانونی گواهینامه و تخلفات حادثه ساز

در قانون راهنمایی و رانندگی، پلیس می تواند گواهی نامه راهنمایی و رانندگی را دریافت کند و اگر راننده ای طبق قانون گواهی نامه اش توقیف شود و در صورتی که اقدام به رانندگی کند، در حکم راننده ی بدون گواهی نامه با او برخورد می شود.

طبق تبصره ی ماده ۴ قوانین آیین نامه، افرادی که گواهی نامه ی پایه سوم برای آن ها صادر می گردد، در مرحله ای اول صدور اگر شرایط و محدودیت های تعیین شده را رعایت کنند، گواهی نامه ی آن ها تا ده سال اعتبار خواهد داشت و نیازی به مراجعه ی مجدد برای تعویض گواهی نامه نیست.

اما اگر این شرایط را رعایت نکند، یک رسید از طرف افسر راهور برای وی صادر می گردد که ظرف مدت یک هفته به محل سکونت وی ارسال می شود و دارای اعتبار یک ماهه می باشد.

در طول زمان اعتبار رسید، راننده باید برای گذراندن دوره های آموزشی یا آزمون های مجدد به پلیس راهور محل سکونت خود مراجعه کند و با پایان یافتن مدت زمان اعتبار یک ماهه ی رسید، باید برای دریافت اصل گواهی نامه ی خود به پلیس راهور محل سکونت خود مراجعه کند.

و اگر تکرار تخلفات و عدم رعایت شرایط برای آن راننده بیشتر از یک بار شود، در آزمون های اصلی مردود اعلام شده و زمان دریافت گواهی نامه به یکسال تغییر خواهد کرد.

ابطال گواهی نامه با نمره ی منفی چیست؟

باطل شدن گواهی نامه در سومین سطح از دریافت نمره ی منفی می باشد. یعنی اگر برای بار اول ۳۰ نمره ی منفی دریافت کند، گواهی نامه ی وی به مدت سه ماه ضبط می شود و بعد از إتمام این مدت زمان با پرداخت جریمه ی نقدی، گواهی نامه ی وی قابل استرداد می باشد.

اگر در سطح بعدی راننده مجددا ۲۵ نمره ی منفی بگیرد، این بار گواهی نامه ی او به مدت ۶ ماه ضبط می شود و بعد از تمام شدن این مدت زمان، با پرداخت جریمه ی نقدی به خزانه ی عمومی، می تواند گواهی نامه ی خود را پس بگیرد.

اگر راننده بعد از مراحل سطح یک و دو، مجدداد مرتکب خلاف شود و ۲۰ نمره ی منفی بگیرد، این بار گواهی نامه اش باطل خواهد شد.

در مرحله ی سوم به شرط آن که راننده نمرات به ۲۰ نمره ی منفی نرسیده باشد، و در صورتی که به مدت یک سال هیچ خلاف دیگری انجام ندهد، تمام نمرات منفی اش پاک می شود.

برای رفع ابطال گواهی نامه باید چه کار کرد؟

طبق قوانین گفته شده در بالا، اگر راننده ای گواهی نامه اش باطل شود، تا یک سال نمی تواند برای گرفتن گواهی نامه ی مجدد اقدام کند. بعد از گذشت این زمان و با پرداخت جریمه ی نقدی به خزانه ی عمومی، تمام مراحل دریافت گواهی نامه را به صورت مجدد انجام می دهد و گواهی نامه ی برای وی مجددا صادر می شود.

طبق ماده ی ۸ قوانین رسیدگی به تخلفات رانندگی، اگر بعد از گذشت ۴ ماه از تاریخ ابلاغیه قبض جریمه، متخلف این قبض را پرداخت نکند، یک اخطاریه ی کتبی از طرف راهنمایی و رانندگی با مدت زمان یک ماهه برای وی صادر میگردد که باید نسبت به پرداخت آن اقدام کند.

در صورتی که این مدت زمان به پایان برسد و پراخت نکند، گواهی نامه ی وی ضبط می گردد و تا موقع پرداخت جریمه در سامانه ی راهور، پلاک وسیله ی نقلیه ی وی توقیف خواهد شد.

جهت دریافت نمونه سوالات آیین نامه بیشتر می توانید با استفاده از لینک دانلود که در بالا قرار داد شده است، اقدام فرمایید. این سوالات از آزمون های سال های قبل جمع آوری شده است و احتمال تکرار شدن آن برای سال های آتی نیز بالا می باشد.

پس به شما توصیه می شود که قبل از شرکت در آزمون اصلی حداقل یک دور آن ها را مطالعه فرمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *