بازدید مخزن آب رادیاتور چه زمانی باید انجام شود

5/5 - (1 امتیاز)

بازدید مخزن آب رادیاتور چه زمانی باید انجام شود؟ این یکی از سوالات خنک کاری خودرو می باشد که جهت دریافت پاسخ آن می توانید به مطالب زیر از سایت مرسی تست مراجعه فرمایید.

بازدید مخزن آب رادیاتور چه زمانی باید انجام شود؟

  1. روزی یکبار
  2. هفته ای یکبار
  3. هر دو هفته یکبار
  4. هر ماه یکبار

پاسخ صحیح گزینه ی ۲ یعنی هفته ای یکبار، می باشد.

اگر در آزمون آیین نامه ی اصلی شرکت کرده باشید حتما با سوالاتی که از بخش فنی کتاب آیین نامه مطرح می شود، روبرو شده اید. یکی از این سوالات به این صورت مطرح شده است که بارها در آزمون ها آمده است و از اهمیت بالایی نیز برخوردار است:

بازدید مخزن آب رادیاتور چه زمانی باید انجام شود؟ پاسخ این سوال در صفحه ی ۱۴۶ کتاب آیین نامه ی راهنمایی و رانندگی نیز آمده است، که باید بگوییم هفته ای یکبار آب رادیاتور باید مورد بازدید قرار بگیرد. ما در ادامه به معرفی چند بخش مهم دیگر می پردازیم. شما می توانید مابقی نمونه سوالات آیین نامه را از همین بخش دانلود فرمایید.

ضد یخ و بازدید مخزن آب رادیاتور

حداقل باید هفته ای یک بار، در مخزن رادیاتور را باز کرده و میزان آب داخل آن را چک کنید. به طوری که اگر سطح آب آن به مقدار ۲ تا ۳ سانتی متر کمتر شده باشد باید به همان میزان آب به آن اضافه کرد. بهتر است از آب مقطر برای این کار استفاده کنید و آب معمولی داخل مخزن رادیاتور نریزید.

هم چنین به غیر از ببرسی میزان آب رادیاتور، شیلنگ ها و لوله های سیتم خنک کاری نیز باید به صورت دوره ای بررسی گردند تا در صورت پوسیدگی و پارگی، اقدامات بعدی صورت پذیرد.

بهتر است آب رادیاتور و سیستم خنک کاری، هر سال تخلیه شود و مجددا آب در آن ریخته شود. هم چنین استفاده از ضد یخ در کنار آب جز موارد ضروری می باشد.

وظیفه ی ضد یخ این است که علاوه بر یخ زدگی آب در سرما جلوگیری می کند، در به تاخیر انداختن نقطه ی جوش آب نیز بسیار تاثیر گذار است.

اگر از ضد یخ استفاده نشود، ممکن است در تابستان خودروی شما به جوش آورد. یکی دیگر از وظایف ضد یخ جلوگیری از زنگ زدگی رادیاتور و دیگر قطعه های سیستم خنک کاری می باشد.

چند نکته درباره سیستم خنک کاری خودرو

موتور خودرو بر اثر کار کردن و انفجارهایی که درون آن انجام می گیرد، گرمای زیادی تولید می کند. اگر نتوان این گرما را کم یا دور کرد، به دیگر قطعات آسیب می رساند.

مثلا ممکن است باعث خوردگی و یا ذوب بخشی از موتور شود و عملکرد آن ها را با مشکل مواجه کند و مانع از حرکت کردن آن ها شود.

می توان گفت که سیستم خنک کاری موتور از اجزای گوناگونی تشکیل شده است که یکی از مهم ترین آن ها، رادیاتور می باشد. از جمله دیگر اجزای آن، واتر پمپ یا پمپ آب، ترموستات، پروانه یا فن الکتریکی می باشد.

می توان گفت قلب سیستم خنک کاری، رادیاتور است که با پخش شدن آب داخل شبکه ها و مجراهای داخلی و ایجاد باد، باعث خنک شدن آب می شود.

اضافه کردن آب به رادیاتور از طریق در آن صورت می پذیرد و وظیفه ی واتر پمپ به گردش در آوردن آب داخل پوسته ی موتور و اطراف سیلندر ها می باشد.

وظیفه ی ترموستات، قطع و وصل کردن مدار آب از موتور به رادیاتور را بر عهده دارد. وقتی که دمای آب از حد معینی پایین آید، دریچه ی ترموستات بسته می شود و اجازه ی گردش آب در مدار را نمی دهد.

جنس پروانه از پلاستیک بوده و از ۲ تا ۶ پره تشکیل شده است و به طور مداوم می چرخد و آب داخل لوله های رادیاتور را خنک می کند.

پروانه دور خود را توسط تسمه ای و به طور مستقیم از میل لنگ موتور دریافت می کند. البته در خودروهای امروزی پروانه دیگر نیست و به جای آن از فن یا فنهای الکتریکی استفاده شده است.

مزیت فن الکتریکی آن است که چرخش آن وابسته به میل لنگ نمی باشد. از این رو در هوای گرم و زمانی که موتور داغ می باشد، فن بعد از خاموش کردن موتور و تا زمان خنک شدن موتور به کار خود ادامه داده. همچنین در زمستان و در هوای سرد که نیازی به چرخش مداوم پروانه نیست، فن تا زمانی که موتور داغ نیست خاموش باقی می ماند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *