آیین نامه رانندگی تراکتور

3.5/5 - (11 امتیاز)

در این مطلب سعی داریم نکاتی را درمورد آیین نامه رانندگی تراکتور و همچنین نکاتی در مورد آموزش آیین نامه رانندگی تراکتور به هنرجویان را به شما آموزش دهیم .

قبل از هرچیزی در مورد مدارک مورد نیاز برای ثبت نام گواهینامه تراکتور صحبت کنیم .

شرایط و مدارک ثبت نام گواهینامه تراکتور

 • سن متقاضی ۱۸ سال تمام باشد.
 • اصل شناسنامه عکس دار (در صورت داشتن توضیحات، کپی از صفحه توضیحات شناسسنامه الزامی است).
 • چهار قطعه عکس ۴*۳
 • معرفی نامه از سازمان جهاد کشاورزی محل اقامت
 • کارت ملی و یا تاییدیه شماره ملی صادره از ثبت احوال

مدرک تعیین وضعیت نظام وظیفه شامل یکی از موارد ذیل:

 • اصل کارت پایان خدمت یا اصل کارت معافیت یا کفالت
 • گواهی اشتغال به تحصیل عکس دار چنانچه محل تحصیل سایر شهرستان ها باشد گواهی باید به تایید واحد صدور گواهینامه شهرستان مبداء نیز برسد.
 • گواهی اشتغال به خدمت عکس دار برای نظامیان ممهور به کارگزینی مربوطه
 • دفترچه آماده به خدمت بدون مهر غیبت از حوزه نظام وظیفه مربوطه
 • پرداخت فیش های مربوطه
 • گواهی نوع گروه خونی متقاضی

در رابطه با موضوع اصلی یعنی آیین نامه رانندگی تراکتور به موارد زیر توجه کنید :

آموزش آیین نامه رانندگی تراکتور

هنرآموز گرامی، کلاس درس را با نام خداوند بخشنده مهربان آغاز نمایید. ابتدا دانش آموزان را به گروه های چهار نفری تقسیم کنید. در ارائه مطالب و عکس ها، تراکتورهای285 MF و 399 MF که در حال حاضر تراکتورهای متداول کشور هستند مالک عمل هستند.

بهترین نقطه شروع تدریس، استفاده از دانسته های قبلی هنرجویان است. پس از گروه بندی هنرجویان درباره قسمت هاي مختلف تراکتور و نقش آنها بحث کنید و عنوان آنها را بنویسید.

هدف یادآوری دانسته های قبلی و ساماندهی اطلاعات هنرجویان است. از هر گروه بخواهید پاسخ خود را بیان کند.

برای دسته بندی کردن مطالب، پاسخها را روی تخته در جدولی بنویسید؛ به طوری که برای هر ستون بتوان نام یکی از قسمت هاي تراکتور را در نظر گرفت. در این صورت یک تصویر کلی از نقش هر یک از قسمت هاي تراکتور در ذهن هنرجو شکل میگیرد.

با توجه به تفاوتی که بین آیین نامه رانندگی تراکتور با آیین نامه پایه 3 است لازم است توضیحات بیشتری در مورد آموزش داده شود.

در کتاب درسی هنرجویان تنها تصاویر و محل قرار گیري اهرمها و پدال هاي کنترلي تراکتور آورده شده است و توضیح کاربرد این اهرم ها و پدالها و تفاوتهاي آنها در تراکتور هاي مختلف به فیلم آموزشی و تجربیات و توانایي هاي شما هنرآموز عزیز واگذار گردیده است. لذا توصیه مي شود قطعات کنترل و هدایت تراکتور ابتدا روی پوستر نشان داده شده و سپس به کمک فیلم تهیه شده کار هر قسمت تشریح گردد.

با توجه به اهمیت چراغهاي هشداردهنده در رانندگي تراکتور و حفظ سلامت کاربر و تراکتور، علائم مربوط به این چراغها را روي پوسترها و نرم افزارهاي تهیه شده به هنرجویان نشان دهید.

با توجه به محدودیت هاي حاکم بیان کاربرد و علائم مربوط به نشانگرهاي روي داشبورد به خصوص درجه سوخت، درجه آب، چراغ دینام، چراغ فشار روغن به نرم افزرهای آموزشي و تجربیات شما هنرآموز محترم سپرده شده است لذا کاربرد این نشانگرها و محل قرارگیري آنها روي تراکتور با دقت باال و به طور کامل تفسیر گردد.

پس از بیان تئوري مطالب با حضور در کارگاه قطعات روی تراکتور نمایش داده شود. برای نشان دادن قطعات کنترل و هدایت تراکتور سعی شود از انواع تراکتورهای موجود در کارگاه بهره گرفته شود تا هنرجو با حالت های مختلف قطعات در تراکتورهای گوناگون آشنا شود و در تمامی مراحل کار در کارگاه بر رعایت نکات ایمنی تأکید گردد.

کاربرد وسایل راه اندازي، کنترل و هدایت تراکتور را همراه با هنرجویان بررسی نموده و در حالت خاموش بودن موتور تراکتور کاربرد آنها را تمرین کنید. نحوه و مفهوم خالص بودن دنده را توضیح دهد و به هنرجویان نشان دهید.

چگونگی آزاد و درگیر کردن ترمز دستی با هنرجویان تمرین گردد. قفل پدال های ترمز در تراکتور رومانی نیز تمرین گردد.

با اشاره به نیروهاي مختلفي که از تراکتورهاي امروزي مي توان گرفت، اهرمهاي هیدرولیک و محور تواندهي به هنرجویان نشان داده شود.

چراغهای هشداردهنده همراه با عالئم اختصاصی آنها آموزش داده شوند. جهت ایجاد انگیزه و جلب توجه فراگیران توصیه می شود که تصاویر و فیلم هاي مربوط به تراکتورهاي مدرن و قابلیت هاي آنها به هنرجویان نشان داده شود. در این مورد بهتر است تراکتورهاي کنترل اتومات نیز معرفي گردند و در مورد ساختمان آنها توضیح داده شود.

برای قبولی ۱۰۰ درصد خواندن سوالات آیین نامه اصلی بسیار مهم است شما میتوانید تمامی نمونه سوالات آیین نامه رانندگی را در این سایت مشاهده نمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *