تابلوهای مربع شکل به چه معناست

5/5 - (1 امتیاز)

شاید برایتان جالب باشد که بخواهید بدانید تابلوهای مربع شکل به چه معناست؟ برای آشنایی با این گونه شکل هندسی در تابلو ها به شما پیشنهاد می‌کنیم که مطلب زیر در سایت مرسی تست را مطالعه فرمایید.

مفهوم شکل و رنگ‌ها (تابلوهای مربع شکل به چه معناست)

با شناختن مفهوم کامل شکل‌ ها و رنگ‌ ها در تابلو های راهنمایی و رانندگی می‌توانید بر قوانین آیین‌نامه تسلط کامل داشته و هنگام مواجهه با تابل وهای جاده‌ ای عکس‌العمل‌های لازم را انجام دهید.

در صورتی که شما این تابلو ها را به خوبی بشناسید نیازی به دقت مضاعف برای نوشته‌ های آن نخواهید داشت، به عبارت دیگر شما با یک نگاه کوتاه و گذرا به این گونه تابلو ها مفهوم آن را درک خواهید کرد. این تابلو ها به گونه‌ ای هستند که مفهوم آن ها برای هر راننده‌ ای واضح می‌باشد. در ادامه این مطلب ما در مورد مفهوم شکل‌ها و رنگ‌ ها در تابلو های راهنمایی و رانندگی و انواع تقسیم بندی آن ها صحبت خواهیم کرد.

در تابلوهای راهنمایی و رانندگی با استفاده از شکل‌های هندسی مفهوم‌های مختلفی را به راننده می‌رساند به طوری که با استفاده از شکل آنها نیز می‌توان مطلع شد که تابلوی مورد نظر چه مفهومی خواهد داشت. ما در زیر این شکل‌ها را برای شما تقسیم بندی کرده‌ایم که به مختصر به توضیح هر یک از آنها می‌پردازیم.

تابلوهای مثلث متساوی الاضلاع که راس آن تکیه‌گاه می‌باشد: به عبارت دیگر این تابلوها مثلث شکل هستند که روی راس خود ایستاده‌اند، نمونه‌ای از این تابلو حق تقدم در رانندگی می‌باشد.

تابلوی مثلث متساوی الاضلاع که قاعده آن تکیه‌گاه می‌باشد: اگر متساوی الاضلاع بر روی قاعده یا همان ضلع خود تکیه داده باشد باید جز نشانه‌های هشدار خطر بنامیم، به عبارت دیگر هر جایی که این تابلو را مشاهده کردیم به معنای وجود خطر بر سر راه رانندگان و خودروهای عبوری می‌باشد.

ممکن است این خطر مقطعی بوده و یا به جاده بستگی داشته باشد که از این شکل‌ها برای نمایش آنها استفاده خواهد شد.

تابلوهای دایره‌ای شکل: بسیاری از مفهوم‌های دستوری یا منع کننده در تابلوهای دایره‌ای شکل راهنمایی و رانندگی جای می‌گیرند، این تابلوها به رانندگان دستور انجام کاری را می‌دهند یا آنها را از انجام کاری منع می‌کند، نمونه‌ای از این تابلوها بوق زدن کنار بیمارستان ممنوع است، می‌باشد.

تابلوهای پنج ضلعی: از این شکل هندسی در تابلوها برای نشان دادن مراکز آموزشی همانند دبستان، دبیرستان و مدارس استفاده می‌شود.

تابلوهای لوزی شکل: از این شکل هندسی تابلوهای راهنمایی و رانندگی برای نمایش نقطه آغاز و پایان حق تقدم در مسیرها استفاده می‌شود. پس اگر میخواهید بدانید تابلوهای مربع شکل به چه معناست؟ این شکل از تابلو ها در واقع همان مربعی هستند که روی راس خود نشته اند.

تابلوهای مستطیل عمودی: از مستطیل عمودی برای امر کردن مفهوم استفاده شده، همچنین یک کاربرد دیگر این تابلوها برای نشان دادن مراکز خدماتی همچون پمپ بنزین‌ها نیز می‌باشد.

تابلوهای مستطیل افقی: اینگونه شکل در تابلوها جز یکی از عمومی‌ترین شکل‌های به کار گرفته شده می‌باشد که برای علائم راهنمایی و هشدارها استفاده می‌گردد.

تابلوی مستطیل پرچمی: این تابلوها علائم راهنما را در خود جای داده‌اند.

تابلوهای هشت ضلعی: از این گونه تابلوها برای نشان دادن دستور ایست استفاده شده است.

لزوم رعایت قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی

این نکته را در نظر داشته باشید که رعایت قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی و توجه به علائم و تابلوهایی که در مسیر جاده‌ها و خیابان‌ها نصب شده‌اند نه تنها باعث حفظ جان و مال دیگران خواهد شد، بلکه با شناخت بهتر این علائم و در نظر گرفتن و رعایت آنها از جان و مال خود نیز محافظت خواهیم کرد.

کافیست با حواس بسیار جمع پشت فرمان قرار بگیریم و به این تابلوها نگاه کنیم و آنها را بی‌اهمیت در نظر نگیریم.

این نکته را نیز در نظر داشته باشید که مهارت در رانندگی به معنای نگاه نکردن و حدس زدن این تابلوها نیست، به طوری که استفاده از این تابلوها را باید ضامن سلامت خود و دیگران بدانیم.

برای آشنایی با مفهوم بیشتر تابلوها، تنها یادگیری این مطالب کافی نیست. شما هنرجویان بهتر است علاوه بر مطالعه ی این مطالب نمونه سوالات آیین نامه که در سایت قرار داده شده است را نیز مطالعه فرمایید تا در آزمون نهایی نمره ی قابل قبولی کسب کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *